V pátek začíná Letní filmová škola

České novinky uvedou početné tvůrčí delegace, festival slavnostně zakončí Úsvit

49. Letní filmovou školu uzavře v distribuční předpremiéře výpravné detektivní drama Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka. O přízeň diváků a místo v české distribuci zabojují v sekci LFŠ uvádí snímky Mamacruz, Kodaň neexistuje a Delegace. Výroční cenu Asociace českých filmových klubů převezmou Jitka Donátová a Roman Marčák z filmového klubu v Pardubicích.

Součástí slavnostního zakončení festivalu ve středu 2. srpna bude projekce filmu Úsvit. Příběh jednoho z‍‍‍⁠ nejočekávanějších snímků tohoto roku je zasazen do roku 1937, do podhůří Tater, kde vyrůstá vzorová továrna baťovského typu. Hladký průběh stavby však naruší děsivý nález, po jehož pozadí se rozhodne pátrat těhotná žena ředitele továrny. Úsvit v Uherském Hradišti uvedou režisér Matěj Chlupáček, herečka Eliška Křenková a producentka Maja Hamplová.

České a slovenské novinky

Kromě Úsvitu uvede Letní filmová škola v distribučních předpremiérách i další očekávané české a slovenské novinky. Sci-fi Bod obnovy na Filmovce v rámci slavnostního zahájení uvedou režisér Robert Hloz, herci Andrea Mohylová a Matěj Hádek a producent Jan Kallista. V Karlových Varech zvláštním oceněním poroty Proxima ověnčený snímek Brutální vedro o slunečních erupcích, abnormálním hicu a (po)citovém i všelijakém jiném bloudění osmnáctiletého mladíka přivezou do Uherského Hradiště režisér Albert Hospodářský a herci Vincent Hospodářský a Zdeňka Petrová.

Režisér Tomáš Klein aproducent Tomáš Michálek představí svůj film Citlivý člověk – divokou road movie po odvrácené straně života, která vypráví o tom, že všichni toužíme po lásce, všichni se něčeho bojíme a málokdo z nás je už opravdu dospělý. Hadí plyn je volnou adaptací světově proslulého románu Josepha Conrada Srdce temnoty a popisuje cestu do temných zákoutí lidské mysli, lidských tužeb a lidských rozhodnutí. Film na Letní filmové škole představí režisér David Jařab a herec Stanislav Majer. Adiváci se mohou těšit i na mrazivou komedii Přišla v noci o monstrech v nás a okolo nás, kterou uvedou režiséři Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar a herečka Simona Peková, která se s vervou zhostila role matky odmítající odejít. 

Ucho, Kočár do Vídně, Páni kluci, Už zase skáču přes kaluže. To je jen několik z dlouhého výčtu zásadních děl české kinematografie, pod jejichž scénáři je podepsaný Jan Procházka. Jednoho z nejlepších českých scenáristů s charismatem filmové hvězdy, energií buldozeru a přirozenou autoritou vůdce představí sekce Kdo, když ne…, jíž bude patřit i letní kino ve Smetanových sadech (např. Slasti otce vlasti, Noc nevěsty, Na kometě).

FAMU Films History přinese výběr nejzajímavějších studentských filmů období normalizace. Nejen v klasických programových blocích ale také v rámci kinolektorátů a besedy s hosty. Díky portálu FAMU Films mají diváci k některým filmům přístup již dnes, za zhlédnutí stojí například snímek Hospoda u Ježíška – bakalářský film režiséra Vladimíra Merty, který je prvním letošním potvrzeným hostem sekce.

Pozornost bude věnována i aktuálním studentským filmům, a to jak ze slovenských tak z českých škol. To nejlepší z české tvorby uvede Filmovka v letním kině na Masarykově náměstí ve spolupráci s generálním mediálním partnerem Českou televizí během Maratonu studentských filmů. 

Po čtyřech letech se na festival vrací sekce Ikona. Po von Trierovi a Hanekem tentokrát festival zaostří na Pedra Almodóvara, jehož vášnivé, výbušné a žánrově fluidní filmy uhranuly generacím diváků. Osobnost a tvorbu excentrického filmaře představí odborník na jeho dílo José Arroyo a celá sekce vzniká ve spolupráci s Institutem Cervantes Praha.

Stopy letošní sekce Terra Festivalis povedou do Brazílie, která patří ke stálicím festivalového nebe a nepřestává udivovat žánrovou variabilitou a provokativností svých filmů. Paleta prezentovaných témat bude opět velmi bohatá: integrace původních obyvatel do současné brazilské společnosti, život v Brazílii za Bolsonarovy éry či trauma z koloniální minulosti. Ve výběru se také objeví hned dva filmy s tématikou LGBTQ+. 

Šesté narozeniny Východních příslibů budou bouřlivé a revoluční. Klíčová část filmů sekce se totiž odehrává v historicky zlomové okamžiky. Svoboda se jako ústřední motiv vine většinou z patnácti snímků letošního výběru reprezentujícího kinematografii Estonska, Lotyšska, Rumunska, Polska či Čečenska. 

Půlnoční delikatesy letos zaostří na italský brak a pod názvem Trash a la Italiana přinesou žánrově pestrou kolekci. Potkají se v ní postapokalyptické akčňáky i fantastické dobrodružky s hračičkovsky naivním plagiátem Star Wars i zoufaleckým hybridem Predátora a RoboCopa. Otrlí diváci si vychutnají také kostýmní podívané oplývající fyzickými atrakcemi sahajícími od slapstickových peckovaček po nezřízené sexuální orgie.

Letošní VR sekce na téma O těle a duši umožní intenzivní a různorodé transformační zážitky – diváci se setkají třeba s depresí, transgenderem, body positivity, těhotenstvím nebo autismem. Jedním z projektů propojujících práci s tělem a téma duševního zdraví bude i oceňovaný český snímek Tmání.

Tradičně nabitý doprovodný program Letní filmové školy zahájí v sobotu 29. července Sto zvířat koncertem zdarma na Masarykově náměstí. Již o den dříve zahrají Longital, v průběhu festivalu se na koncertním pódiu vystřídají David Koller, PSH, Jakub Foukal a Albert Romanutti či Vladimír Merta trio. V kostele sv. Františka Xaverského vystoupí soubor Barocco sempre giovane

Na pomezí filmu a koncertu stojí audiovizuální show The Inner Room, ve které americký hudebník a umělec Freddy Ruppert mísí zvuky modulárních syntezátorů a terénních nahrávek s koláží záběrů z hororů a giallo filmů 80. let, které neukazují násilí, ale to, co mu předchází. Ruppertovo vystoupení bude první show, která proběhne pod hlavičkou nového projektu Ávéčko, který do českých kin přináší zkušený tým složený z Heartnoize Promotion a Thereminu

Grotesku Divadla Ungelt s názvem Slepice na zádech přivezou do Uherského Hradiště Vojtěch a Tatiana Dykovi. Literární program vyplní četbou ze svých knih a následnou diskuzí Klára Vlasáková, Patrik Banga, Petr Hruška, Tereza Matějčková či Petra Hůlová. Chybět na Filmovce nebude ani folklór. Večery u vinného stanu budou patřit místním cimbálovým muzikám a o cimbálu bude i komponovaný večer ve skanzenu Rochus.

Kompletní filmový i doprovodný program je zveřejněn na stránkách https://lfs.cz/. Akreditace, mecenášské balíčky, balíčky vstupenek i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji v akreditačním systému https://moje.lfs.cz/

MAG#art2friends