Veřejní nepřátelé v Divadle Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí uvádí jevištní adaptaci třaskavé korespondence provokativního spisovatele Michela Houellebecqa a politicky angažovaného filozofa Bernarda-Henriho Lévyho s názvem Veřejní nepřátelé. V režii Jana Mikuláška získávají mimořádnou hereckou příležitost v hlavních rolích francouzských intelektuálů Miloslav König a Václav Vašák. Premiéry inscenace proběhly za účasti překladatele Alana Beguivina v pátek a sobotu 27. a 28. října. Diváci si již mohou zajistit svá místa v sále na první reprízy, které proběhnou 3., 4., 14. a 27. listopadu.

Když v roce 2008 vydalo pařížské nakladatelství Flammarion et Grasset soubor šestiměsíční korespondence spisovatele Michela Houellebecqa a filozofa Bernarda-Henriho Lévyho, vzbudila nová publikace značný rozruch. Oba autoři totiž patří k nejsledovanějším osobnostem francouzské i evropské intelektuální scény a střet jejich myšlenkových postojů představoval absolutní literární senzaci. „Vydání každého Houellebecqova románu je možná větší událostí než literatura samotná. A Lévy? Tomu je sice přes sedmdesát, ale je to spíš influencer než filozof – více je vidět v médiích než v knihách,“ říká umělecká šéfka pražského Divadla Na zábradlí Dora Štědroňová. Právě na Zábradlí byla tento týden uvedena jevištní adaptace korespondence Houellebecqa a Lévyho pod názvem Veřejní nepřátelé.

V režii Jana Mikuláška se v hlavních rolích představí Miloslav König jako Houellebecq a Václav Vašák jako Lévy. Navzdory nekonečné řadě odlišností spojuje oba intelektuály a věčné rivaly přesvědčení o krizi intelektuálního světa a společnosti vůbec a vzniká tak půda pro bouřlivou konverzaci plnou společných ožehavých témat. Přes konverzace o vztahu s otcem či o sexu se v inscenaci herci dostávají k rozpínavosti Ruska, vyhaslosti Evropy či k dnes tak pulzujícím náboženským otázkám. Nadto celou inscenací prostupuje téma mediálně utvářené reality – režisér Jan Mikulášek k osobnostem obou myslitelů dodává: „Oba spisovatelé se brání vlastnímu zjednodušujícímu a pokřivenému obrazu, který vznikl díky médiím. Ovšem nejen že oba pomáhali tento obraz stvořit, sami jej, jak přiznávají, se škodolibou radostí naplňují a udržují.“

Klíčovým motivem se pak stává samotná forma dialogu – v dobách všudypřítomné polarizace ukazuje inscenace Jana Mikuláška dva nesmiřitelné protivníky nacházející společná témata v rozhovoru, který sice nemusí nutně vést k souhlasu, ale každopádně se stává těžištěm civilizované koexistence. Ke mimořádným hereckým výkonům přispívá nápadité výtvarné zpracování inscenace, pod kterým je podepsán renomovaný scénograf Dragan Stojčevski. Vůbec první spolupráce Stojčevského s režisérem Mikuláškem přináší na Zábradlí nové impulzy a inscenační postupy, které slibují výjimečný divadelní zážitek.

Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.cz a na webových stránkách divadla.
Michel Houellebecq, Bernard-Henri Lévy
Veřejní nepřátelé
Režie Jan Mikulášek
Překlad Alan Beguivin
Dramaturgie Dora Štědroňová
Scéna a kostýmy Dragan Stojčevski
Hrají Václav Vašák, Miloslav König a další

MAG#art2friends