Vězení dějin vstupuje do kin

Nový film Jana Gogoly ml. a Matěje Hrudičky, který tým začal vyvíjet roku 2019, vznikl v produkci spolku Memoria – Iniciativy za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, spolu s dalšími koproducenty v čele s Českou televizí a za podpory Města Uherské Hradiště i řady soukromých a firemních dárců.

Jedná se o snímek v mnoha ohledech mimořádný, mimo jiné pro mezigenerační setkání před kamerou i za ní. „Cením si toho, že se dveře věznice otevřely i naší generaci. Prakticky celý náš štáb byl složen ze studentů a absolventů zlínské UTB, kteří se nezalekli náročného projektu a šli do natáčení s velkou profesionalitou. Myslím, že pro všechny to byla hodně inspirativní lekce dějepisu i filmu,“ říká režisér, student Matěj Hrudička.

Mezi aktéry se objevuje pestrá škála osobností od hudebníků Ivana Palackého a Jiřího Pavlici, přes dcery politických vězňů jako i samotné politické vězně, současné studenty sousedící Střední uměleckoprůmyslové školy na workshopu s absolventem Vladimírem Kokoliou, ale třeba i ministr kultury Martin Baxa nebo bývalý předseda KSČM, režisér  Jiří Svoboda, či dcera a vnučka jednoho z obávaných vyšetřovatelů StB.

Díky filmu Vězení dějin se podařilo zaznamenat genius loci bývalé věznice, která je nyní po letech chátrání na cestě ke své rekonstrukci. „Film si klade za cíl přimět k přemýšlení nad minulostí jakožto podstatnou součástí našich životů, ke které je potřeba se dokázat vztahovat a učit se společně mluvit také o nepříjemných tématech, jaká jsou s ní často spojena,“ přibližuje producentka Anna Stránská. Po mezinárodní festivalu dokumentárních filmů věnovaných problematice lidských práv Jeden svět je další festivalovou zastávkou Vězení dějin mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc.

MAG#art2friends