Víkend ve znamení KUKOKLI!

Na 6. ročník multižánrového festivalu pro celou rodinu v rozhovoru zvou jeho zakladatelky Johana Urbanová a Miriam Macnerová Vilímová

Léto a festivaly pod širým nebem zkrátka patří k sobě. Už tento víkend, od 21. do 23. července, přivítá návštěvníky všech generací KUKOKLI 2023. Šestý ročník multižánrového festivalu opět oživí chátrající barokní kostel v Horním Vítkově u Liberce. Proč právě KUKOKLI? A proč chátrající kostel? Dozvíte se v následujícím rozhovoru se zakladatelkami festivalu Johanou Urbanovou a Miriam Macnerovou Vilímovou.

Začněme hned tím netradičním názvem, který si ne každý zapamatuje – proč se festival jmenuje KUKOKLI?

Název vznikl před sedmi lety, a to celkem spontánně, když jsme organizovaly nultý ročník, který proběhl v Kostele sv. Klimenta v Praze. Žádaly jsme tehdy Prahu o záštitu a finanční podporu a do dokumentů jsme musely uvést název akce. Bylo to klasicky na poslední chvíli a nás nenapadlo nic lepšího než složenina: kultura – kostel – Kliment. V následujících letech se festival přesunul na jiné místo, ale název jsme se rozhodly nechat. A to i přesto, že si ho většina lidi nemohla zapamatovat, jenže my jsme si ho oblíbily skoro až jako našeho nového kamaráda, kterým je už sedm let.)

Proč právě tak odlehlé místo? Je určitě náročné postavit festival na zelené louce a vše vozit z Prahy…

Po nultém ročníku v Praze jsme přemýšlely, co s festivalem dál a kam ho posunout. No a po roční pauze jsme začaly hledat na internetu a našly tři polorozpadlé kostely v rámci celé České republiky. Do kostela v Horním Vítkově jsme se rozhodly jet podívat jako první, protože nás nejvíce zaujal jak svou atmosférou, tak polohou (kousek od Prahy a nedaleko Liberce). Když jsme sem přijely, tak jsme věděly na první dobrou, že je to ono a že tady uděláme něco nevšedního a přesahujícího. Zároveň se nám líbilo, že je tu klid a kostel je obklopen loukou, což přímo vybízelo k tomu zde udělat neobvyklý festival, který bude mít intimní atmosféru, čímž se odlišíme od přelidněných produkcí.

Na festival už pět let pravidelně jezdíme, takže ho můžeme doporučit. Kombinace hudby – divadla – tance – kamarádů – ohně a rozkvetlé louky je fakt nepřenosná. Jaký je letošní koncept a koho uvidíme?

Věříme, že KUKOKLI takhle vnímají i další návštěvníci, protože za nás je ze všeho nejdůležitější právě atmosféra a to, aby se zde každý cítil dobře. Letos jsme spolu s naším organizačním týmem zvolili téma Vesmír, což se odrazí především ve scénografii. Ta je pro náš festival typická a hodně nám na ní záleží. Letos tedy ještě víc než v předcházejících letech uvádíme KUKOKLI jako snovou planetu, protože pro nás je to na ty dva dny opravdu takový svět sám pro sebe.

Publikum často tvoří studenti uměleckých škol (DAMU, FAMU apod.). Pro koho vlastně festival děláte, kdo je váš vysněný návštěvník?

My říkáme, že všichni bez rozdílu jsou u nás vítaní. Opravdu za ty roky se nám potvrdilo, že k nám jezdí všechny generace a všem se tu líbí. Nemáme vysněnou cílovou skupinu, ale přály bychom si, aby se tu všichni cítili dobře a každý si našel to své. Rády bychom, aby sem časem jezdily celé rodiny a měly to jako rodinnou dovolenou, společně prožitý čas.

Když zrovna nehraje kapela nebo není divadelní představení, co mohou lidé v areálu festivalu a v okolí podnikat? 

Miriam: Určitě doporučujeme zdejší vyhlídky. Všude kolem kostela vedou cyklostezky, takže se dá vzít s sebou na festival kolo a projet blízké okolí, na kopci jsou nádherné vyhlídky na protilehlé kopce.

Johana: Máme zde již tradičně nataženou slackline. A samozřejmě nějaký ten čas se dá strávit na baru, o který se letos starají kluci z Baru 22 a umíchají skvělý drinky včetně spešl KUKOKLI drinku. Těšíme se i na jídlo a rozmanitý menu. Návštěvníci si také mohou prohlédnout dvě výstavy na téma Vesmír.

Miriam: Co máme u nás rády, je večerní až ranní oheň, u kterého se zpívá a hraje. Zároveň je to čas, kdy se zastavíme a máme možnost na chvíli být součástí Vesmíru.  A pokud lidé mají rádi spíše městský ruch a kavárensky život, tak v blízkém Liberci je nespočet míst k vidění a k návštěvě – od galerií, restaurací až po skvělý kavárny a bistra. Za nás doporučujme DOK, Kafe Kytka anebo třeba kino Varšava. Určitě stojí za to si projít i historickou část Liberce a také nedaleký Ještěd, ke kterému se dá z Liberce dojet tramvají a udělat si tak hezký a zajímavý výlet.

Na závěr od každé z vás jedno letošní doporučení – KDO a PROČ.

Johana: Jedno doporučení je samozřejmě těžké, protože dramaturgie festivalu je dost složená na základě našeho osobního vkusu-). Ale na co se těším, je představení a koncert Change. Jde o projekt, který spojil 30 mladých umělců z Německa, Česka a Polska. Společně během posledních deseti dnů vytvořili divadelně-hudební performanci.

Miriam: Velká srdcovka je pozorování hvězd za doprovodu francouzského klavíristy Marc Eurina. To nás napadlo loni v noci při sklízení KUKOKLI. Z toho jsem zároveň nejvíc nervózní, protože do poslední chvíle nevíme, jestli vše technicky klapne a taky jestli nebude zataženo-)

MAG#art2friends