Vítězové Cannes

Neobvyklé bylo rozhodnutí poroty ocenit hned několik hereček: cenu získalo ženské obsazení filmu EMILIA PÉREZ od Jacquese Audiarda – Karla Sofia Gascon, Adriana Paz, Zoe Saldana a Selena Gomez, přičemž porota vysvětlila, že letos s tolika neuvěřitelnými výkony bylo nemožné udělit cenu jen jedné osobě. Karla Sofia Gascon se navíc stala první trans ženou, která tuto cenu v Cannes získala. Americko-mexický film navíc získal také Cenu poroty.

V mužské herecké kategorii uspěl Jesse Plemons (Kinds Of Kindness). George Lucas převzal čestnou Zlatou palmu přímo od svého přítele Francise Forda Coppoly a jako první vstupoval do na slavnostní předávání spolu s hostitelkou večera, vynikající Camille Cottin. Zvláštní cenu poroty získal íránský režisér Mohammad Rasúlof a Velkou cenu poroty si odneslo indické drama All We Imagine as Light. Portugalec Miguel Gomes za drama Grand Tour získal nejvyšší ocenění v režisérské kategorii, nejlepší scénář napsala Coralie Fargeat pro The Substance.

O cenách 77. ročníku filmového festivalu v Cannes rozhodovala mezinárodní porota, které předsedá Greta Gerwig a tvoří turecká scenáristka a fotografka Ebru Ceylan, americká herečka Lily Gladstone, francouzská herečka Eva Green, libanonská scenáristka a režisérka Nadine Labaki, italský herec Pierfrancesco Favino, španělský scenárista a režisér Juan Antonio Bayona, japonský režisér Kore-eda Hirokazu a francouzský herec a producent Omar Sy.

MAG#art2friends