Vychází hudební album Bakchantky

Zvuk Bakchantek je unikátní, herci a herečky Činohry se v nich potkávají s hudební skupinou Bert & Friends a ženským operním sborem. Režisér inscenace Jan Frič popisuje geneziprojektu: „Když jsme s dramaturgyní Ninou Jacques a skladatelem Jakubem Kudláčem rozmýšleli koncept Bakchantek, jako východisko jsme měli záměr stvořit hudební divadlo. Hledali jsme zvuk – s psychedelií na jedné straně, absolutní syntetickou sladkostí na straně druhé a s virtuozitou v kořenech. Jednoho dne padlo: ‚Mělo by to znít jako Bert & Friends.‘ Z čehož vyplynulo: ‚Tak proč jenom jako? Zavoláme jim.‘ A vzniklo spojení Jakubových árií s jejich zvukem.“ Na jaře 2023 byly pořízeny zvukové nahrávky několika repríz, které byly dotvořeny ve studiu, takže si v sobě deska nese, jak říká Jan Frič, „pel divadelnosti a živého provedení“.

Na křest naváže ve 21.30 program v Café NONA, těšit se můžete například na karaoke pod dohledem Alberta Romanuttiho, frontmana Bert & Friends, a samozřejmě budete mít možnost na místě desku zakoupit. Po 9. dubnu bude deska dostupná na e-shopu Národního divadla a ve Stavovském divadle před každou reprízou Bakchantek. Písně z inscenace si můžete poslechnout také na Spotify, Apple Music a dalších hudebních platformách.

Hudba v Bakchantkách je světlo, tedy nakolik jsem světlé hudby vůbec schopen. Zcela pomíjí snahu o psychologizaci a i v těch nejtemnějších momentech Eurípidovy tragédie je nepravděpodobně radostná. Bakchantky pro mě ztělesňují napětí mezi rozumem a pudy. Neošetřená a ignorovaná vášeň strhává do záhuby zpupný rozum a hudba zde zpřítomňuje právě opojnou vznícenou lehkost, kterou tak často arogantní výkonový rozum vytěsňuje jako něco zbytného.

Hudbu jsem komponoval pro Bert & Friends, představoval jsem si, jaké písně bych asi tvořil, kdybych byl členem jejich kapely. Jednak jsem toužil, aby se jim to hrálo lehce a přirozeně, ale hlavně aby do mých písní mohli přinést svůj vlastní charakteristický plamen. Nekomponoval jsem pro jakési neutrální a volně zaměnitelné interprety, nýbrž pro výrazné hudebníky, od kterých chci, aby zněli jako oni sami. Vzešlo z toho souznění nejen umělecké, nýbrž i přátelské. Ať se tato harmonie propíše do celého díla, u Dionýsa!

V inscenaci účinkují Petr Vančura, Miloslav König, David Prachař, Saša Rašilov, Jana Pidrmanová, Jindřiška Dudziaková, Veronika Lazorčáková, Pavlína Štorková, Kateřina Císařová, Bert & Friends a další. Kostýmy připravil Marek Cpin.


Albert Romanutti: Každý zvlášť vlastně docela velkou, akorát já nemám žádnou. Ale divadlo je vlastně takový koncert. Je to stejné. Koncert je taky představení, opakuje něco připraveného a snaží se, aby se pokaždé stalo něco speciálního. Musí to mít speciální energii okamžiku.

Albert Romanutti: Jo. Inscenace je koncipovaná jako koncert a hudba Jakuba Kudláče je psaná na míru Bert & Friends, snažil se, aby to znělo jako my. A zní jako my. Bakchankty jsou jedna velká party a my jako kapela ji hudebně vytváříme. Je na co se těšit.

David Herzig: Jo. To, jak Bert hudbu skládá a přistupuje k hudebním ideálům, k antice hodně sedí. Jeho tvorba je vykonstruovaná na klasických hodnotách.

Jakub Šindler: Zejména když je hudba přizpůsobená přímo pro nás.

David Herzig: Ty se nejvíc odklání od naší běžné práce.

Jakub Šindler: Slyšet texty poprvé byl šok, ale sžili jsme se.

Albert Romanutti: Naše texty nebývají narativní, ale spíš abstraktní. Když se člověk nesnaží vnímat děj, může si v tom plynout. Byl jsem nervózní z toho, že máme hrát celou inscenaci zvukem Bert & Friends, ale co vlastně hrát jinýho než hudbu napsanou nám na míru. Je to vlastně úžasný.

Texty písní: Eurípidés
Překlad: Petr Borkovec, Matyáš Havrda
Úprava písňových textů: Jan Frič, Nina Jacques, Jakub Kudláč
Mix: Albert Romanutti a Jakub Šindler
Mastering: Miroslav Chyška
Na nahrávce zpívají:
Kateřina Císařová, Jindřiška Dudziaková, Miloslav König, Veronika Lazorčáková, Jana Pidrmanová, David Prachař, Albert Romanutti, Pavlína Štorková, Petr Vančura
Sbor:
Kateřina Beran, Katya Gapochka, Olena Khalina, Kapitolina Kolobova, Tereza Marková, Polina Myronenko, Olga Poltorak, Marie Schafferová, Petra Vacková

MAG#art2friends