Vyprávět příběh nepřítele

Celovečerní debut italského režiséra Giacoma Abbruzzeseho, kterého letošní porota Berlinale ocenila za umělecký přínos a který měl svou předpremiéru v rámci letošní filmové přehlídky Be2Can, je právě k vidění v kinech po celé republice. V hlavní roli diváci uvidí herecký talent Franze Rogowského.

Drama sleduje paralelně dvě strany konfliktu. Na jedné je mladý Bělorus Alexej utíkající před minulostí, kterou musí pohřbít. Uzavírá tak jakousi faustovskou smlouvu a výměnou za příslib francouzského občanství vstupuje do cizinecké legie. Na druhé straně, daleko v deltě řeky Niger žije Jomo, revoluční aktivista zapojený do ozbrojeného boje na obranu své komunity. Kvůli další nesmyslné válce se jejich osudy protnou.

Disco Boy zavede diváka od realistického snímání první linie až dopsychedelické estetiky nočního klubu, kde lidé upadají do transu, díky němuž se o sobě dozvídají nové věci a skrze otevřenější komunikaci s druhými přestávají myslet jen na sebe. Toto magické snění doprovází hudba od elektronického hudebníka Vitalica, díky které se z nočního klubu stává až transcendentní prostor.

“Věřím, že film je především otázkou pohledu a změn jeho úhlu. Vyprávění příběhu obou stran konfliktu je v tomto filmu politickým i narativním a inscenačním problémem. Chtěl jsem ukázat hrůzy války tím, že dám oběma táborům stejnou emocionální důstojnost. Mým cílem bylo se co nejvíce vzdálit stereotypům násilí a mužnosti, které doprovází mnoho válečných filmů. Zaujala mě idea toho, že fyzická síla může být doprovázena jistou křehkostí,” dodává Giacomo Abbruzzese a zve na Disco Boye do kin.

MAG#art2friends