Workshopy smrti

27. října proběhne v Divadle X10 premiéra autorské inscenace Workshopy smrti v režii Štěpána Gajdoše. Prvotním inspiračním zdrojem je kniha polské reportérky Katarzyny Boni Ganbare! Workshopy smrti, která pojednává o zemětřesení, vlně cunami a havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. Jde o první ze tří premiér, které divadlo chystá na tuto sezónu.

Pro práci na inscenaci byl vybrán dobře sehraný tým tvůrců s výraznými autorskými schopnostmi. Scénografii vytvořil Ondřej Menoušek, hudbu Ian Mikyska. V hereckém obsazení diváci uvidí herce spolupracující s Divadlem X10 dlouhodobě: Antonii Rašilovovou, Vojtěcha Hrabáka, Hynka Chmelaře, Václava Marholda a Matěje Šímu.

Kniha Ganbare! Workshopy smrti představuje ucelenou a empatickou reportáž o událostech v Japonsku roku 2011. Tvůrcům inscenace slouží japonské reálie k potřebnému odstupu. S motivy ohrožení, ztráty, katastrofy, umírání je možné zacházet volně, a i přes jejich závažnost s nadhledem. V inscenaci se v rámci jednotlivých monologů (“workshopů”) seznamujeme s různými tématy, jako je potřebnost pláče, hledání kostí na dně moře, výhodnost přípravy vlastního pohřbu nebo využití představivosti před evakuací. A nakonec se zjeví i megastar jednoho z nejznámějších katastrofických filmů. Scénář představuje koláž, která mísí environmentální, společenské, privátní i popkulturní motivy.

https://2media.cz/umelci/blog/portfolio-item/rasilovova-antonie/

„Ptali se nás, proč tak hrozný název, proč neděláme radši ‚Workshopy smíchu’. Jenže my je vlastně děláme, ale je to smích osvobozující, který není proti nikomu namířen, je to smích s respektem k vážnosti tématu, smích, který v tom dnešním chaotickém a krutém světě samozřejmě potřebujeme,“ říká dramaturg X10 Ondřej Novotný.

WORKSHOPY SMRTI
BONI, GAJDOŠ, NOVOTNÝ A KOL.

Umírání jenom jako. Živelné.
Premiéra: 27. 10. 2023
Další uvedení: 28. 10., 23. 11. a 6. 12. 2023

AUTORKA PŘEDLOHY Katarzyna Boni
PŘEKLAD Michael Alexa
REŽIE Štěpán Gajdoš
DRAMATURGIE Ondřej Novotný
VÝPRAVA Ondřej Menoušek
HUDBA Ian Mikyska
PLAKÁT Terezie Chlíbcová
HRAJÍ Antonie Rašilovová, Vojtěch Hrabák, Hynek Chmelař, Václav Marhold, Matěj Šíma

„Kdyby lidé byli draci, mohli by vzlétnout do prostoru a žádných pohrom by se nemuseli obávat.“

MAG#art2friends