Z berlínského kabaretu na Jatka78

Kouzelnické triky a iluze, prvotřídní akrobacii, scénografii plnou tajemství, závratnou snovou atmosféru, ale i třeba hadí ženu a práskání bičem… To vše a mnohem více slibuje divoké kabaretní představení in_between. Do pražského divadla Jatka78 přiveze od 18. do 22. října po jarní premiéře ve slavném berlínském kabaretu Chamäleon Theatre finský soubor Circo Aereo. Z Německa jej také provází nadšené recenze jako podívané, které „se nebudete moci nabažit a nebudete ji chtít opustit.

Představení vytvořil režisér Maksim Komaro, umělecký šéf souboru a jedna z nejdůležitějších osobností evropského novocirkusového divadla. Jeho tvorbu znají čeští diváci z úspěšných inscenací Slapstick Sonata, Play, Batacchio, Isole, Kaleidoscope a Senses, které nazkoušel a uváděl v České republice právě se souborem Cirk La Putyka. Představení in_between je vhodné i pro děti od 6 let a jazykově bezbariérové. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut zde.

Když se mě někdo zeptá na styl mé práce, vždy odpovídám, že je to tak nějak na pomezí – in-between – současného a tradičního; něco mezi – in-between – zábavným a zvláštním,” vysvětluje název představení in_between režisér Maksim Komaro, který do něj obsadil sedm herců, akrobatů a tanečníků různých národností. Své umění předvedou Alyssa Bunce – akrobacie na závěsných kruzích, hadí žena, Ole Lehmkuhl – cyr wheel, Eetu Ranta – práskání bičem, Sini Saari – akrobacie na závěsném laně, Anna Shvedkova – párová akrobacie, tanec Vogue, Onni Toivonen – žonglování a Saleh Yazdani – párová akrobacie, handstand.

Představení in_between mělo premiéru letos v březnu v berlínském kabaretu Chamäleon Theatre, pro který Cirk La Putyka a režisér Rostislav Novák mladší vytvořili na míru představení Roots (2016) a Memories of Fools (2019), které se poté také hrály na Jatkách78. Nadšené ohlasy na in_between na sebe pak nenechaly čekat: „in_between je osobitá směs analogových a hmatatelných prvků na jedné straně a jemných poetických momentů na straně druhé,“ napsal Theater der Zeit. „Na konci nebudete chtít odejít ze závratného, okouzlujícího vesmíru Circo Aereo“ lákal Berliner Morgenpost, podobně jako kulturradio: „Snové scény, které nelze opustit a o kterých chcete nadále snít. To vše s fantastickou uměleckou precizností.“ Magazín Mit Vergnügen se k hodnocení přidal: „Představení, kterého se nebudete moci nabažit“, stejně jako BZ: „Mise splněna: skvělá zábava.

Celkově pražská scéna Jatka78 zaměřená na nový cirkus, tanec, neverbální a alternativní divadlo nabídne v první polovině sezóny od září do prosince celkem sedm premiér – vedle Cirku La Putyka také Dekkadancers s netradičním hudebně-tanečním zpracování klasiky Tramvaj do stanice touha v režii portugalského choreografa a režiséra Arthura Pity, tanečně-novocirkusové představení Radiant souboru Holektiv inspirované kauzou polských skleníků pro pěstování zeleniny, a vedle Circo Aereo ještě jednu českou premiéru: švédská Kompani Giraff přiveze na Jatka78 rodinné představení Goldbergovy variace, která přenese diváky do světa vynálezů, experimentů a disciplín, jako jsou akrobacie, žonglování nebo balancování.

Program divadla najdou zájemci na www.jatka78.cz, vstupenky jsou v prodeji jsou v síti GoOut.

MAG#art2friends