Z Prahy přes Miláno až do Liberce

Unikáty reprezentující to nejlepší ze současného českého skla se tak vrací do regionu, kde jim sklářští mistři dali život. Designblok Cosmos bude k vidění v zahradě Oblastní galerie Liberec od 14. do 23. června v rámci desetidenního festivalu 10 let Galerie v Lázních a slavnostního zahájení letní výstavní sezóny.

Během deseti dnů nabídne galerie také pestrý doprovodný program – PechaKucha Night, projekci němého filmu Faust s doprovodem kapely Nauzea Orchestra, komentované prohlídky pro veřejnost, edukační aktivity pro děti a další.

Designblok se již pětadvacet let věnuje rozvoji české designové scény, spolupracuje s renomovanými designéry, podporuje mladé autory, propojuje tvůrce a průmysl, šíří osvětu mezi širokou veřejností a reprezentuje český design v zahraničí. To vše se promítá do jedinečné exteriérové výstavy, kosmické kapsle, která ve formě pojízdné galerie skrývá deset originálních skleněných děl od deseti špičkových českých designérů.

Kurátorský výběr ředitelky Designbloku Jany Zielinski a kreativního ředitele Designbloku Jiřího Macka uvádí autory, kteří jsou s festivalem pevně spjati – Jakuba Berdycha Karpelise, studio DECHEM, Lucii Koldovou, Václava Mlynáře, Lukáše Nováka, Jiřího Pelcla, Ronyho Plesla, Tadeáše Podrackého, Maxima Velčovského a Jana Plecháče, který je zároveň autorem inovativního architektonického řešení. Pro výstavu byl na míru upraven návěs nákladního automobilu, který se po zaparkování v požadované lokaci rozloží na výstavní plochu o velikosti 65m2. Interiér pokrývá 170 zrcadel, exteriér je zahalen do stříbrného reflexního pláště. Na vytvoření audiovizuálních efektů se podílelo studio Lunchmeat.

Spojovacím článkem vystavených děl je použitý materiál, kterým je pro Česko tak tradiční sklo, a spektakulární tématika nekonečné vesmírné pouti, pro kterou navržená díla vznikla. Výstava je oslavou 25 let pražského festivalu Designblok a cesty, kterou český design a společnost za poslední čtvrtstoletí společně ušly. Originální objekty umně pracují s luminiscencí a reprezentují nejen svobodný přístup autorů k tvorbě a materiálu, ale také zcela rozdílné technologie výroby, tradice, know-how českých továren a manufaktur, řemeslo i nejnovější výrobní přístupy a experimenty.

Výstava se poprvé veřejnosti představila v říjnu 2023 u příležitosti 25. Designbloku v Královské zahradě Pražského hradu, kde během dvou týdnů přilákala desetitisíce návštěvníků. Na největší světové přehlídce designu Milano Design Week si v dubnu 2024 Designblok Cosmos odbyl první zahraniční premiéru. V rámci sedmidenní prestižní přehlídky Superdesign Show oslnil na osmdesát ticíc milovníků designu z celého světa. Liberec je třetí zastávkou putovní výstavy, v rámci níž se vystavená díla vrací zpět do regionu, kde jim sklářští mistři dali život.

Designblok Cosmos: Intergalaktická krása českého designu

festival 10 let Galerie v Lázních

Oblastní galerie Liberec

Masarykova 723/14, 460 01 Liberec

14.–23. června 2024

pondělí–středa 10–18 hodin

čtvrtek 10–20 hodin

pátek–neděle 10–18 hodin
Kurátoři: Jana Zielinski, Jiří Macek

Architektura a design výstavy: Jan Plecháč

Zastoupení autoři: Jakub Berdych Karpelis, DECHEM studio, Lucie Koldová, Václav Mlynář, Lukáš Novák, Jiří Pelcl, Jan Plecháč, Rony Plesl, Tadeáš Podracký, Maxim Velčovský

Vyrobeno českými skláři ve sklárnách: Ajeto, Bomma, Brokis, G1 Glass Art Studio, Hunat Glass, Martin Janecký, Mikaglass, Moser, Vitrum Vivum

Sound & light design: Lunchmeat studio

Hudební skladatel: Aid Kid

Fotografie: Václav Jirásek

Grafický design: Martina Černá / Imagery

Vedoucí produkce: Šimon Borecký

Propagace: Patrik Florián

Partnerství: Adéla Hlavatá

Projektová manažerka: Tereza Knolová

Realizace výstavy: Scénografie

Producent: Designblok, Prague International Design Festival

MAG#art2friends