Začíná 18. ročník festivalu Pragueshorts

Jádro festivalového programu tvoří tři soutěžní sekce: Národní, Mezinárodní a Labo, věnovaná experimentálním filmům. Nebude chybět ani oblíbená živě moderovaná Brutal Relax Show, slavnostní zahájení, při kterém bude exkluzivně uveden film Pedra Almodóvara Zvláštní způsob života, blok Pragueshorts dětem nebo speciální zakončovací program Dlouhá noc s krátkým filmem.

Dále se diváci mohou těšit na retrospektivu Jiří Mádl in Shorts, kterou Jiří Mádl osobně uvede v sobotu 2. 3. v kině Atlas. Pro filmové profesionály je přichystán Industry program, který se uskuteční v pátek a v sobotu v kině Světozor. Kompletní seznam vítězů 18. ročníku festivalu Pragueshorts bude znám večer v sobotu 3. března.

Snímky v soutěžních sekcích festivalu Pragueshorts budou hodnotit tříčlenné poroty. V porotě Mezinárodní soutěže, která udělí jednu hlavní cenu, spojenou s finanční odměnou 3000 EUR, a dvě zvláštní uznání, zasedne herečka Eliška Křenková, kreativní producentka Barbora Mudrová a scenárista a režisér Dylan Holmes Williams. Snímky v Národní soutěži budou hodnotit dramaturg Enrico Vannucci, střihač Bartosz Pietras a filmařka Izabela Plucinska. Porota Národní soutěže udělí cenu pro nejlepší český film, s níž se pojí finanční odměna 2000 EUR. Členy poroty sekce Labo pak jsou hudebnice Monika Omerzu Midriaková, spisovatel Petr Šesták a designérka Iveta Kocmanová.

Část Industry programu 18. ročníku Pragueshorts je věnována tzv. pre-writingu, tedy fázi předcházející samotnému psaní scénáře, která je pro úspěch projektu často klíčová. Při prezentaci, která se uskuteční v pátek 1. března od 11:30 v Kině Světozor, bude scenáristka a dramaturgyně Aurélie Valat hovořit o možných technikách a nástrojích, které autorům umožní hlouběji se ponořit do látky a uchopit ji z různých úhlů. Prezentaci bude od 11:00 předcházet krátký briefing ke spuštění nového kola programu KVIFF TALENTS pro podporu odvážných a dynamických přístupů v kinematografii a dalších odvětvích audiovizuální tvorby v České republice a na Slovensku organizovaný MFF Karlovy Vary.

V sobotu 2. března od 14:00 bude Industry program pokračovat debatou s britským režisérem Dylanem Holmesem Williamsem, autorem několika mimořádných žánrových krátkých filmů, oceněných mj. na festivalu Sundance. Moderování debaty se ujme producent Ondřej Zach.

MAG#art2friends