Sága pokračuje -Zendaya o Duně

Chani, fremenská válečnice schopná přežít v drsných podmínkách planety Arrakis, už není jen tajemnou vizí, která navštěvuje Paulovy sny, ale bojuje po jeho boku. Ačkoliv chápe Paulovu snahu o pomstu, ji samotnou pohání poslání vyšší: bránit svůj lid a jeho způsob života. S Paulem, který nyní žije mezi Fremeny, se jejich vztah prohlubuje v hlubokou lásku a vzájemný respekt. Paul tak může lépe porozumět lidem a planetě, což je klíčová část cesty k naplnění jeho osudu.

V prvním filmu jsem měla jen pár natáčecích dní, takže jsem byla nadšená, že se vrátím a budu mít šanci prozkoumat mnohem víc ze své postavy – Chani. Natáčení „Duna: Část druhá“ naprosto předčilo jakýkoli sen, který jsem kdy mohla mít. Být na těch scénách, s těmi neuvěřitelně talentovanými lidmi v každém oddělení… byla jsem ohromena.

Navazujeme přesně tam, kde jsme skončili v prvním filmu, v poušti s Paulem, Jessicou a Fremeny, což je tak legrační, protože jsem měla pocit, jako bychom točili stejnou sekvenci více než čtyři roky! Pamatuji si, jak jsem si říkala: ‚Počkej, jsem pořád ve stejném oblečení, co se děje?‘

Chani netušila, co se jí přihodí! Právě potkala Paula, vzápětí viděla, jak porazil jednoho z jejích přátel, a nakonec se ho její skupina ujala. Paul musí získat jejich respekt a vydobýt si cestu k tomu, aby se stal Fremenem, takže je na něj Chani dost tvrdá a neustále ho sleduje. Samozřejmě se dozví, že to může být také ten, o kterém mluvili její starší, který má přijít a zachránit je – myslím, že se k němu tak chová, protože se bojí toho, co představuje. A také proto, že její srdce začíná cítit něco, co asi ještě nikdy necítila.

To, co Denis udělal tak nádherně, je ukázat rozdíl mezi starší a mladší generací. Fremenům bylo mnoho let vštěpována myšlenka, že přijde ten ‚jeden‘ a zachrání je. Mnoho z nich tomu věří. S tímto generačním rozdělením se dnes potýkáme, protože nová generace vidí věci úplně jinou optikou a se zcela odlišným souborem pravidel.

V některých velkofilmech se nuance a jemnosti ztrácejí, ale s Denisem nikdy. Byl také vždy otevřený rozhovorům s herci a štábem, pokud bylo něco, co chtěli kreativně přinést ke stolu a prodiskutovat.

Timothée a já jsme se velmi sblížili; je jako můj bratr, jako někdo, o kom víte, že se s ním budete přátelit na velmi dlouhou dobu. Doufám, že skončíme jako Josh Brolin a Javier Bardem, kteří sedí a vzpomínají na filmy, které spolu natočili, a na zážitky, které zažili. Někdy to bylo těžké, s dlouhými dny v poušti, byla jsem vděčná, že se mám s někým smát a dobře se s ním bavit.

Lidé rádi utíkají do jiných světů. A přestože se příběh odehrává tisíce let v budoucnosti na jiných planetách, je v něm skutečný lidský prvek, a právě to Denis Villeneuve tak dobře vystihuje. Připadá vám to jako něco, s čím se můžete ztotožnit, ať už je to láska nebo vztah mezi matkou a jejich synem, nebo tíha odpovědnosti a očekávání okolí.

MAG#art2friends