Zlatá šedesátá léta a Batman tak, jak ho neznáte!

Ale přesto se najdou tvůrci, kteří chtějí zkusit něco jiného. Vyzkoušet, co se stane, když Batmana (ale nejen Batmana), přesadí do jiného prostředí. Do jiného století. Do jiného vesmíru.

„O tohle se snaží samostatné a uzavřené příběhy, které v DC vychází pod značkou Elseworlds,“ říká Jiří Pavlovský, šéfredaktor Nakladatelství CREW. „Tohle slovo se na obálkách poprvé objevilo v roce 1989 – ve spojení s komiksem Batman: Gotham ve světle plynových lamp. (Ten se u nás objevil v knize Legendy DC: Batman Mikea Mignoly). Elseworlds je pro tvůrce příležitost popustit uzdu své fantazii. Schválně, jak by to vypadalo, kdyby byl Batman upírem? Nebo kdyby Superman spadl na území Sovětského svazu? Jak by vypadala Liga spravedlnosti coby dinosauři? Co kdyby byl Batman pirátem, bojoval za občanské války, byl rytířem na dvoře krále Artuše či šlechticem za francouzské revoluce?“

Je toho mnoho a hodně to stojí na objevování starých známých postav v nových a neznámých rolích. Někdy jsou bizarní, někdy jsou zdánlivě obyčejné. Ale ať zavřete Batmana kamkoliv, jeho osobnost se vždycky prodere ven. Ať je to jiná planeta, nebo začátek šedesátých let.

Komiks V žáru smrti nás bere právě tam. Do doby ještě před válkou ve Vietnamu i hnutím hippies. Stejně jako celá Amerika i Gotham se třásl nedočkavostí při pomyšlení na slibované světlé zítřky. Jenže místo toho se blíží temnota a smrt.

V žáru smrti je komiks ve stylu klasické drsné školy, kde jsou tentokrát maskovanými ochránci města Batgirl a Robin. Bruce Wayne je policejní detektiv, který je má zastavit. Tenhle střet rozhodně neskončí dobře… zvláště, když se do něj zapojí femme fatale se zelenými vlasy a děsivým úsměvem.

Scénář k V žáru smrti napsal uznávaný scenárista a kreslíř Howard Chaykin, oceňovaný za své dospělejší a politicky zaměřené komiksy (American Flagg!) a především úžasný malíř Dan Brereton, který k smrti rád kreslí monstr, ale nevadí mu si střihnout i Batmana. Koneckonců, mezi Batmanem a příšerami není zase tak velký rozdíl.

„Malba Dana Breretona je asi nejsilnější zbraní téhle uzavřené série,“ říká Jiří Pavlovský. „Je až nebatmanovsky barevná a efektní. Ostatně, taky jsou ve středu příběhu Robin a Batgirl a část dění se odehrává v cirkuse. Dodává komiksu správnou pulpovou atmosféru, která k téhle době a k tomuhle žánru patří. V žáru smrti je pro české čtenáře první velké seznámení s dílem tohohle úžasného a ohromujícího tvůrce!“

MAG#art2friends