Zlín Film Festival odstartuje přesně za měsíc

Šedesátý čtvrtý ročník filmového festivalu přinese jako každoročně festivalovým návštěvníkům ve Zlíně pestrý a zajímavý filmový program z různých koutů světa a celou řadu doprovodných aktivit pro všechny generace v kulisách baťovského Zlína. V rámci svého programu připomene i velká výročí filmových režisérů, kteří část své tvorby věnovali dětem. „Vzpomínat budeme během festivalu na Oldřicha Lipského, Karla Kachyňu a Františka Vláčila, kteří by letos oslavili sto let od narození. Neopomeneme devadesáté narozeniny první dámy dětského filmu, režisérky Věry Plívové-Šimkové, které oslaví 29. května, a osmdesáté narozeniny dramaturga Jana Gogoly,“ upozornil prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

Zlín Film Festival je tradičně především o pestré filmové nabídce a možnostech vidět na velkém plátně filmy pro děti a mládež, které zpravidla nikde jinde, než ve festivalovém Zlíně nemohou diváci vidět. V šesti soutěžních sekcích se představí 126 filmů, dalších 167 v sekcích mimosoutěžních. Do Zlína tak doputuje celkem 293 filmů z 55 zemí světa, řada z nich ve světových premiérách. Jsou mezi nimi zastoupeny i exotické krajiny, jako jsou Filipíny, Kolumbie, Ekvádor, Kypr nebo třeba Thajsko. Do Zlína je doprovodí i početné filmové delegace složené z režisérů, producentů a dalších tvůrců.

Z pozice respektovaného mezinárodního festivalu se snažíme přivézt nejnovější produkci, a to byl letos trochu oříšek, protože především v Evropě se v oblasti kvalitního dětského filmu tolik nedařilo. O to více mě těší, že můžeme našim divákům nabídnout více filmů s nádechem exotiky – tedy něco, co se skutečně moc nevidí,“ vysvětlila umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala: „V mimosoutěžním programu se mimo jiné zaměřujeme na web seriály pro teenagery a zařazením sekce Vzhůru na olympiádu budeme reflektovat i blížící se sportovní svátek.“

Stávající moderátorský tým bude rozšířen o nové tváře – herečku Simonu Lewandowskou a herce Šimona Bilinu.

Českou republiku bude v soutěžích letos zastupovat především dokumentární tvorba. V sekci celovečerních dokumentů pro mladé publikum se ve světové premiéře představí snímek Velký finále PSO režiséra Dominika Kalivody. V téže sekci bude uveden také dokument Dakar Sistaz režiséra Jana Těšitele. V soutěži krátkých animovaných filmů pro děti bude Česká republika zastoupena 8 tituly a světová premiéra čeká snímek Všechno, co jsme nestihli režisérky Marty Prokopové. Sedm českých studentských filmů bude uvedeno v soutěži Zlínský pes.

Festival i letos vytváří prostor pro mezinárodní networking filmových profesionálů během Zlín Industry Days. Jedná se o odborný program, který je jako jediný v ČR kontinuálně zaměřený na podporu tvorby pro děti a mládež. Pedagogům bude zase věnovaný tématy i osobnostmi nabitý konferenční blok Děti bez hranic¿

Zlín Film Festival oficiálně odstartuje 30. května v 10.00 hodin českou premiérou norského filmu Lars je LOL. Dojemný, vtipný a nápaditý film režiséra Eirika Sæter Stordahla vypráví o důležitosti přátelství, o jinakosti a snaze zapadnout mezi vrstevníky. Během slavnostního večerního zahájení pro dospělé bude potom uvedena světová premiéra již zmíněného českého dokumentu Velký finále PSO mladého režiséra Dominika Kalivody. „Kromě až trochu hollywoodského příběhu o nadšencích z maloměsta, kteří se vydávají na velká pódia, je snímek osobní výpovědí obyčejných mladých lidí o světě kolem nás,“ uvedl ke snímku samotný režisér.

Na mladou generaci se zaměřuje i speciální projekt Young Stars, v rámci něhož organizátoři festivalu představují herce se slibnou hereckou budoucností, kteří mohou oslovit mladé diváky, inspirovat je a být pro ně motivací. Letos se v této roli objeví ve Zlíně Anna Fialová, Darija Pavlovičová, Filip Březina a Adam Mišík. Na návštěvu festivalu ve Zlíně se všichni těší. „Já mám Zlín moc rád, moje bývalá přítelkyně bydlela kousek od Zlína, takže jsem tady dřív často jezdil. Je to krásné a estetické město,” potvrdil Filip Březina.

Tématům pro mladé se ovšem bude věnovat i doprovodný program festivalu. „V rámci teens zóny připravujeme opět nejen filmové projekce pro tuto generaci, ale také VR kino, besedy z cyklu Život je takovej a řadu koncertů. Prostor letos dostanou i samotní studenti, kteří budou bavit své vrstevníky v sobotu během Noci studentských kapel,“ řekla výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová.

Ve čtvrtek 30. května od 19:00 hodin odstartuje na náměstí Míru šňůru festivalových koncertů se svou show Ben Cristovao, kterou přináší Zlín Film Festival společně se Statutárním městem Zlín. Další velký koncert je potom připravený na neděli a do festivalového programu jej přináší tradiční charitativní partner Nadační fond Kapka naděje, který potěší zejména fanoušky oblíbené slovenské kapely No Name. Úterní koncerty přináší již tradičně Český rozhlas, který tentokrát přiveze do Zlína kapelu O5 a Radeček (4. 6. od 18:00)a zpěvačku ANNU K (4. 6. od 20:00). Vstup na všechny koncerty na náměstí Míru je ZDARMA.

Další zónou, do níž se mohou vypravit za hudebními zážitky především mladí návštěvníci, je Sad Svobody u zlínského zámku. Koncerty zde začínají každý den ve stejnou dobu, tedy od 20:30 hodin. Ve čtvrtek 30. května zahraje rocková kapela Niemandi, v pátek 31. května bude stage u zámku patřit Adamu Mišíkovi. Sobota 1. června bude věnována mladým nadějným hudebníkům, kteří se představí v rámci společného projektu Krajského parlamentu dětí a mládeže a Zlín Film Festivalu během Noci studentských kapel.

V následujících dnech budou vystupovat hip-hopová skupina Prago Union (neděle 2.6.), zpěvačka a multiinstrumentalistka Kaczi a hned po jejím vystoupení naskočí zlínská pop punková kapela Franc Alpa (pondělí 3.6. od 20:30 hodin). Festivalové koncerty uzavře poslední festivalový den písničkářka Pam Rabbit (středa 5.6.). Symbolické vstupné je na vybrané koncerty 49 Kč nebo 149 Kč.

Ve Zlíně to během festivalových večerů bude žít i v party stanu před zámkem. Za mixem se na party vystřídají ti nejlepší tuzemští DJ’s jako jsou DJ Czida & Filippi, DJ Sunchez & Robish, DJ Spyre & Bad Signalz, DJ Romitronic & Mirko Solo nebo s celovečerním programem DJ Martin Hrdinka (úterý 4.6.).

A kdo by rád spíš hudbu jen tak do podkresu, může ve večerních hodinách navštívit třeba park Komenského, kde budou hrát lokální interpreti.

MAG#art2friends