Zlín Film Festival: sobotní tipy

Max a Mája: Příběh lištiček (režie: Guillaume Maidatchevsky, Kanada, Francie, Itálie 2023, 80 min.), Golden Apple Cinema 1, 10:00 hodin – Pár polárních lištiček Max a Mája žije v kraji plném sněhu. Mají se rádi, a to tak moc, že očekávají narození liščátek. Více zde.

Eat/Sleep/Cheer/Repeat (režie: Tanya Doyle, Irsko 2024, 87 min.), Golden Apple Cinema 4, 11:10 hodin – Být světovým roztleskávačem vyžaduje sílu, pot i slzy! Na okraji nejzápadnějšího města Evropy se scházejí nejlepší roztleskávači a atleti z celého Irska, aby vytvořili národní tým. Více zde. Delegace k projekci: Tanya Doyle (režisérka), Daniel Hegarty (producent).

Velký pán (režie: Radek Beran, Česká republika 2024, 72 min.), Golden Apple Cinema 3, 16:00 hodin – Malý pán společně se svou ženou Majolenkou provozuje kiosek s občerstvením pro obyvatele lesa. Žijí poklidným životem až do chvíle, kdy se objeví prohnaný padouch Dr. Zetko. Více zde. Delegace k projekci: Jakub Červenka (režisér).

Mary a cesta do minulosti (režie: Enzo d’Alò, Lucembursko, Itálie, Irsko, Velká Británie, Estonsko, Německo, Lotyšsko 2023, 88 min.), Golden Apple Cinema 5, 17:00 hodin – Zatímco život jedenáctileté Mary ovládají dva starší bratři, fotbal a hotová jídla, ona sní o tom, že se stane skvělou kuchařkou. Více zde.

Vzor (režie: Nejc Gazvoda, Česká republika, Itálie, Srbsko, Slovinsko 2023, 98 min.), Golden Apple Cinema 2, 18:00 hodin – Jan (14) opustil se svou matkou slovinskou metropoli. Nové spolužáky poznává online. Když se snaží ve škole zapadnout do kolektivu, změní se jeho život v boj o lidskou důstojnost. Více zde. Delegace k projekci: Nejc Gazvoda (režisér), France Mandić (herec), Ondřej Zima, Silvie Michajlova (producenti).

Mé místo (režie: Jayant Somalkar, Indie 2023, 104 min.), Golden Apple Cinema 5, 19:30 hodin – Touha Savity po vzdělání naráží v prostředí indického venkova v oblasti Vidarbha na zoufalou touhu jejích rodičů najít dceři vhodného manžela. Více zde.

Gran Turismo (USA, 2023, 134 min.), Letňák VIVA, 21:30 hodin – Skutečný příběh o splněném přání dospívajícího hráče videoherní závodní série „Gran Turismo“ Janna Mardenborougha, jehož dovednosti dovedly až na dráhu skutečného profesionálního závodního jezdce. Více zde.

Pečení s UNICEF, OZC Zlaté jablko, 9:00-14:00 hodin – charitativní akce. Pečivo budou prodávat známé osobnosti a výtěžek z prodeje poputuje na podporu programů UNICEF na pomoc dětem.

Josef Velčovský – obrazy z cest, Galerie pod Radnicí, 16:00 hodin – vernisáž výstavy akademického malíře, grafika a ilustrátora. Výstava potrvá do 17. června.

Na hrad za Korunk(o)u, hrad Malenovice, 10:00-18:00 hodin – komponovaný benefiční program na podporu aktivit projektu KORUNKA POMÁHÁ.

Život je takovej – Šárka Strachová, sad Svobody (stan), 17:00 hodin – jaké to je, když osud připraví na cestě životem těžké překážky? Talk show provází Filip Teller a Petra Pifková. Hostem je bývalá česká alpská lyžařka Šárka Strachová.

Krajina dětství ve filmech Františka Vláčila, Golden Apple Cinema 6, 19:00 hodin – přednáška filmového historika Petra Gajdošíka, autora obsáhlé monografie „František Vláčil. Život a dílo“.

Přepište dějiny na téma “Děti a politika”, nádvoří zámku, 18:30 hodin – podcast historika Michala Stehlíka a novináře Martina Gromana.

Jak se líhnou filmoví trpaslíci – beseda k výročí Oldřicha Lipského s trikovým specialistou Borisem Masníkem, Golden Apple Cinema 6, 14:30 hodin – zajímá vás, jak se před nástupem počítačů natáčeli filmoví trpaslíci a jiná pohádková kouzla? Dozvíte se to před začátkem promítání filmu „Ať žijí duchové“.

O herectví s kaskadéry, park Komenského (beduínský stan), 19:00 hodin – beseda o tvorbě kaskadérských scén v hollywoodských velkofilmech. 

Jak začít se Star Wars, park Komenského (beduínský stan), 12:00 hodin – beseda s Vlastimilem Šprtou, ředitelem největšího a nejstaršího českého komunitního Star Wars webu.

Poznej filmovou techniku, Filmové ateliéry, 9:30-11:30 hodin – ovládni techniku, vyprávěj příběhy. Workshop pro filmové nadšence, studenty filmových škol i zvídavé začátečníky.

Workshop ruchování se Studiem Beep, zámek (1. patro), 10:00-19:00 hodin – vyzkoušejte si vytvořit zvuky do filmu.

Filmová a animační dílna, zámek (1. patro), 10:00-19:00 hodin – workshop zprostředkuje možnosti využití mobilního telefonu jako trikové kamery.

Filmový trik, budova UTB U13, 9:00-17:00 hodin – interaktivní workshop seznámí s technologiemi využívanými v hollywoodských filmech nebo v herním průmyslu.

Festival Café, náměstí Míru – ojedinělé posezení ve festivalové kavárně se zajímavými hosty a tématy. Hostem Vladimíra Kroce jsou v 15:00 hodin Filip Červenka, v 16:00 hodin Bolek Polívka.

Autogramiáda, Kongresové centrum, 11:00 hodin – moderovaná autogramiáda festivalových tváří: Jan Kraus, Ivana Chýlková, Zuzana Vejvodová, Michael Dymek, Tereza Blažková.

Autogramiáda, OZC Zlaté jablko, 17:00 hodin – moderovaná autogramiáda festivalových tváří: Darija Pavlovičová, Barbora Jánová, Karolína Lea Nováková, Oliver Vyskočil, Jiří Mádl.

Červený koberec, nádvoří Kongresového centra – setkání s festivalovými hvězdami, v 15:00 hodin: Jan Kraus, Ivana Chýlková, Mezinárodní odborná porota pro Zlínského psa, Barbora Jánová, Jessica Monteiro, Karolína Lea Nováková, v 18:00 hodin: delegace k filmu Vzor, Bolek Polívka, Čestmír Vančura, Filip Červenka, Michael Dymek.

Radiožurnál On Air, nádvoří Kongresového centra, 9:00-18:00 hodin – živé vysílání R-streamu přivítá v průběhu dne hosty: Adam Mišík, Tereza Ramba, Jiří Mádl, Simona Stašová a další.

VR kino pro děti, budova UTB U13, 9:00-17:00 hodin – animovaný film pro nejmenší „Pohádky z Limonádového ostrova“.

VR LAND herna, zámek (1. patro), 9:00-19:00 hodin – vyzkoušejte si virtuální realitu, zasednout do kokpitu supersportu nebo vyřešit puzzle v mixované realitě VR hry CUBISM.

Náměstí Míru: Český rozhlas Zlín ON AIR, OZC Zlaté jablko, 14:00-16:00 hodin – živé vysílání stanice Český rozhlas Zlín se zajímavými hosty.

Park Komenského: Dům České televize, 10:00-19:00 hodin – Na programu je např. 10:00 a 16:00 Science Show, 17:00 Terčin zvířecí svět, 18:00 Večerníček.Rádio Junior a taneční skupina Beat Up Zlín, 14:30 hodin – ukázka osmi závodních soutěžních choreografií a následující taneční výuka. – Karaoke Night, beduínský stan, 21:00-0:00 hodin.  

Sad Svobody a zlínský zámek: Dítě Česka, stan, 20:00 hodin – moderované vyhlášení nominací projektu UNICEF “Dítě Česka” za účasti výkonné ředitelky UNICEF Pavly Gomba a vyslance dobré vůle UNICEF, legendy New Jersey Devils Patrika Eliáše. – Noc studentských kapel, 20:30 hodin – koncert osmí interpretů ze Zlína i okolí.

Krátké filmy ve výuce aneb kraťasy jsou in!, Vzdělávací komplex UTB U18, Galerie G18, 10:00 hodin – vzdělávací seminář pro pedagogy s ukázkovými lekcemi, jak propojit filmovou výchovu s výukovou praxí.

Literatura pro děti a mládež jako zdroj filmového námětu, Kongresové centrum, 10:30 hodin – prezentace pěti českých současných knih pro děti a mládež, jež by mohly být inspirací k filmovému zpracování. 

Industry Lunch s Českou televizí, Kongresové centrum, 13:00 hodin – neformální oběd pro akreditované filmové profesionály.

#YoungAdultAnimace aneb Je čas na evropské dobrodružství?, Kongresové centrum, 14:00 hodin – autorské výzvy na poli animace pro mladé dospělé z pohledu animátorského, producentského, dramaturgického i kurátorského.

Jak napsat úspěšný film pro mladé publikum?, Kongresové centrum, 16:00 hodin – talkskhow Gerta Hermanse s úspěšnou švédskou scenáristkou Jessikou Jankert.

Sex, TikTok & TV: Současné trendy v young adult produkci vol. 2, Kongresové centrum, 17:00 hodin – debata se letos zaměří na seriály Adikts a #annaismissing. 

MAG#art2friends